Su arıtma hortumu, su arıtma cihazında suyun filtreler ve diğer parçalar arasında iletimini sağlamak amacıyla üretilmiş bir hortumdur. Su arıtma hortumları lineer alçak yoğunlukta polietilen malzeme ile üretilmiştir. Daha farklı özelliklerde su arıtma hortumları da bulunmaktadır.

Hangi Özellikte Su Arıtma Hortumları Kullanılmalıdır?

Arıtma cihazlarında suyun filtreler ve diğer su arıtma cihazı elemanlarının arasında taşınması gereklidir. Bunun için de su arıtma hortumu kullanılmaktadır. Su arıtma hortumunun yapısı insan sağlığına zararlı olan BPA (Bisfenol A) maddesi içermeyen polietilen malzemeden oluşmaktadır.

Su arıtma cihazlarında kullanılan su arıtma hortumunun suyla temas eden yüzeyinin sağlıklı olması gerekir. Yani su arıtma hortumunun su ile temas eden yüzeyinde bulunan herhangi bir yabancı madde zamanla suyun içine karışabilir. Böyle bir durumun olmaması için kullanılan su arıtma hortumunda sağlığa zararlı bir madde kesinlikle bulunmamalıdır.

Arıtma hortumu seçilirken sağlık kriterlerine uygun olup olmadığını anlamak için NSF onaylı olmasına dikkat edilmelidir. NSF, ABD sınırları içinde bulunan uluslararası halk sağlığını korumayı amaç edinmiş bir sağlık kuruluşudur.

NSF tarafından su arıtma cihazları için verilen NSF ANSI/58 belgesi kapsamına giren aktif karbon filtreler gibi su arıtma hortumları da girmektedir. Su arıtma cihazları alanında bir ürün, NSF ANSI/58 onaylı ise gönül rahatlığıyla o ürünü kullanabilirsiniz. Hydrotech Water cihazlarında kullanılan su arıtma hortumları NSF ANSI/58 onaylıdır.

Arıtma hortumlarında olması gereken bir diğer özellik ise sağlamlıktır. Eğilme durumunda kırılma, katlanma veya kopma olmamalıdır. Su arıtma cihazındaki su basıncına dayanıklı bir hortum olmalıdır.

Sıcaklık ve çatlama gibi çevresel etkenlere karşı da dayanıklı olarak üretilmiş olması gerekir. Tüm bu özelliklere sahip olan su arıtma hortumları arıtma cihazlarında rahat bir şekilde kullanılabilir.

Su Arıtma Hortumu Sağlığı Ne Kadar Etkiler?

Su arıtma cihazı alırken ya da arıtma hortumu alırken kullanılacak hortumun kaliteli ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olması ve gerekli sağlık belgelerine sahip olması elbette önemlidir fakat suyun kalitesini bozan sağlığı olumsuz etkileyen su arıtma hortumu dışında çok etken vardır.

Su arıtma hortumunun kesit alanına bakıldığında hortumun yapısını oluşturan malzemenin arasında bir yalıtkan madde bulunmaktadır. Bu yalıtkan madde haricinde bir de hortumun iç yüzeyi vardır. Hortumun iç yüzeyi suyla temas eden bölgedir. Özellikle bu yüzeyin kaliteli ve sağlıklı maddeden üretilmiş olması gerekir fakat kaliteli bir hortum kullanmak sağlık açısından yeterli değildir.

Arıtma cihazlarında bulunan filtreler, vanalar ve dirsek gibi bağlantı parçalarının da aynı seviyede kaliteli ve sağlıklı malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde su arıtma hortumlarının ne kadar sağlıklı olduğunun bir önemi kalmaz. Özetle bir su arıtma cihazında sadece su hortumunun sağlıklı olması yetmez, arıtma sisteminde suyla temas halinde bulunan tüm parçaların da sağlıklı olması gerekmektedir.

Filtreler gibi hortum da içme suyuna doğrudan temas ettiği için sağlığa uygun olan hortum kullanmak çok önemlidir. Aksi halde membran filtre sayesinde su arıtıldıktan sonra, hortum nedeniyle tekrar sağlıksız hale gelebilir. Su arıtma cihazı markaları çeşitli su arıtma cihazı modellerinde farklı hortumlar kullanabilir.

Bu nedenle su arıtma cihazı fiyatlarının yanında farklı modellere dair detaylı bilgiler alınırsa sahip oldukları teknik özellikleri de öğrenebilirsiniz. Ürünü alırken kapalı kasa su arıtma cihazları ve pompalı su arıtma cihazları gibi modellerin içinde kullanılan parçaların hortum da dahil olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı olmasını göz önüne almanızda fayda var. Böylece sağlığa uygun çok aşamalı su arıtma cihazına sahip olabilirsiniz.