En iyi su arıtma cihazı hangisi? Su arıtma ürünlerinden ürünlerden almaya karar vermiş pek çok kişinin aklına bu soru gelmektedir. Su arıtma cihazı alırken iyi bir araştırma yapmak gerekir. Sağlık üzerinde büyük etkiye sahip olabilen bu ürünler, bilinçli bir şekilde incelenmeli ve ihtiyaca yönelik karar verilerek alınmalıdır.

En İyi Su Arıtma Cihazı Özellikleri

Şebeke suyunda bilindiği üzere birçok yabancı ve zehirli madde bulunabilmektedir. Suda bakteri oluşumunu engellemek için kullanılan bir takım kimyasal maddeler dışında, dış ortamdan şebekeye karışabilen çeşitli maddeler nedeniyle sağlığa karşı risk oluşmaktadır.

Bu maddeler içme suyunun rengini, tadını ve kokusunu değiştirebilmektedir. Ayrıca suda bulunabilecek eriyik gazlar bulanıklığa da sebep olabilir. Dolayısı ile şebeke suyu, herhangi bir arıtma sisteminden geçmeden çoğu bölgede tüketilmeye uygun değildir.

Temiz su ile sağlıklı su arasında belli farklar vardır. Temiz su, komple arıtılmış veya içeriğinde herhangi bir madde bulunmayan sudur. Ph değeri bakımından uygun düzeyde olan alkali ve mineralli temiz su ise sağlığa oldukça faydalıdır. Yani içme suyunun sadece temiz olması yeterli değildir.

Su arıtma cihazı ile evlerde kolaylıkla şebeke suyu arıtılıp kullanıma sunulabilir. Arıtma cihazları kaliteli oldukları takdirde hem sağlıklıdır hem de ekonomiktir. Pet şişe ve damacana suyu sağlık için pek çok risk barındırmaktadır.

Pet şişeler ve damacanalarda bulunan kanserojen maddeler zamanla suya karışabilmektedir. Üstelik arıtma cihazı almak damacanaya göre uzun vadede çok avantajlıdır.

En iyi su arıtma cihazı alabilmek için iyi bir araştırma yapmak gereklidir. Tavsiye edilen su arıtma cihazlarını da araştırabilirsiniz. İncelediğiniz cihazların gerekli sertifika ve belgeleri olmasına özen gösterilmelidir.

Bu konuda NSF/ANSI 58 ve Water Quality sertifikalarını sorgulatmanızda fayda var. Bu belgelere sahip olan cihazlar birçok zorlu testten geçirilip başarılı olmuş ürünlerdir. Bundan dolayı bu sertifikalara sahip cihazların kaliteli ve sağlıklı olduklarından emin olabilirsiniz. Böylece iyi bir cihaz tercih edebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Bakımının Önemi

Cihaz aldıktan sonra sağlıklı su içebilmeniz için elbette düzenli olarak bir servis aracılığıyla bakımları gerçekletirmeniz gereklidir. Aksi halde bakımı yaptırılmayan cihazın ürettiği suyun kalitesi düşebilir hatta sağlıksız hale gelebilir. Kullanıcı suyun tadından bakım zamanının geldiğini anlayabilir ancak her durumda suyun tadından filtrelerin ömrünün bittiği anlaşılmaz.

Filtre değişimi cihaz bakımı açısından çok önemlidir. Bazı filtrelerin kullanım ömrüleri birbirinden farklıdır. Örneğin membran filtrenin ömrü aktif karbon filtreden fazla olmaktadır. Genel olarak filtre ömürleri su arıtma cihazı modelleri arasında da değişiklik gösterebilir.

12 aşamalı su arıtma cihazlarının bakımı üzerinde daha çok dikkat edilmelidir. Çünkü filtre sayısı fazla olabilir. İhmal edilmeden bu cihazların bakımının yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Mineral filtrelerin kullanım ömrüleri yaklaşık olarak 4 yıl olduğundan çok sık değişime ihtiyaç duymaz fakat tank da dahil olmak üzere geriye kalan parçaların değişimine ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

Arıtma muslukları da suyu etkileyebilmektedir. Su arıtma cihazının yanında kaliteli bir musluk almayı da ihmal etmemek lazım.