Günlük öğünlerimizin vazgeçilmez bir parçası olan sebze ve meyvelerin en temiz şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Tarlalarda üretilen sebze ve meyveler genel olarak kimyasal ilaçlarla böceklerden korunmaktadır.

Sebze ve meyve gibi yiyeceklerde kimyasal tarım ilaçların kullanılması insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sebze ve meyvelerin üzerindeki kimyasalları temizlemek için genel olarak suyla yıkanmaktadır.

Arıtılmış suyla meyve ve sebze yıkamak bu noktada çok önemlidir. Ayrıca tarımda kullanılan bu ilaçlar içme suyuna karışarak daha da fazla risk oluşturmaktadır. Bu nedenle kimyasallardan etkilenmemek için bir arıtma sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Meyve Ve Sebze Yıkanırken Neye Dikkat Edilmeli?

Sebze ve meyve yıkarken suyun temiz olup olmadığı da önemlidir. Örneğin Şebeke sularıyla yıkanan meyve ve sebzelerin temizlenme oranı oldukça düşük sayılır. Bunun nedeni ise Şebeke suyunun içinde bulunan mikro organizma ve kimyasallardır. Su sebze ve meyve gibi besinlerin üzerindeki maddeleri temizlese bile suyun içinde bulunan maddelerden dolayı gene kirlenmektedir.

Besinler yıkanırken de suyun içindeki maddelerin insan vücuduna girme olasılığı artmış olur. Bunun sonucunda ise insan sağlığının bozulması gibi sorunlar meydana gelmektedir. Hem besinlerin Hem de insan sağlığının korunması için arıtılmış su kullanılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise arıtılmış suların su arıtma cihazları tarafından içindeki mikro organizmalar ve kimyasallardan arındırılmış olmasıdır.

Su arıtma cihazları suyun içindeki en ufak bakteri yada kimyasalı sudan ayrıştırdığı için insan sağlığına zarar vermez aynı zamanda sebze ve meyve gibi besinleri tam olarak temizleye bilmektedir. Arıtılmış sular aynı zamanda şebeke suları gibi besinlerin besin değerini düşürmez aksine yükseltir. Dolayısı ile meyve ve sebzelerinizi arıtılmış bol su ile yıkamanızda fayda var.

Arıtılmış Suyun Faydaları

Şebeke suları su arıtma cihazları tarafından suyun içindeki tüm kimyasal maddelerden ve mikro organizmalardan ayrıştırır. Suyun için de insan sağlığına zarar vere bilecek herhangi bir maddenin bulunmasını engellemektedir. Arıtılmış suların içinde zararlı madde bulunmaması yanında aynı zamanda mineral seviyesi düzenlenmiş olduğu için insan sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Meyve ve Sebze yıkamak için en şebeke suyunun kullanılması pek doğru olmamaktadır. Bunun nedeni ise meyve ve sebzeleri tam olarak temizleyememesidir. Şebeke suları aynı zamanda meyve ve sebze gibi besinlerin kalitesini de düşürmektedir. Arıtılmış su ise İçinde zararlı bir madde bulunmadığı için meyve ve sebzeleri tam olarak temizleye bilmektedir. Arıtılmış sular hem besin kalitesini yükseltir hem de meyve ve sebzeleri en etkili biçimde temizleyebilmektedir. Arıtma cihazları sayesinde su içeriğindeki zararlı maddelerden %99 oranında kurtulur. Böylece temiz suyu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Cihazdaki aktif karbon gibi filtreler belli görevleri gerçekleştirmek geliştirilmişlerdir. Filtreler sudaki kötü tadı, kötü kokuyu, bulanıklığı ve kimyasal maddeleri arıtmak için membrana yardım eder. Böylece filtreler sayesinde membranın çalışma yükü de azalır. Aşamalı su arıtma cihazları ile evinizde kendi temiz suyunuzu üretebilirsiniz. Kaliteli su içmek insan sağlığı açısından çok önemlidir. Cihazlar sahip oldukları filtreler ile şebeke suyunu arıtır ve temiz su elde eder. Su arıtma cihazı fiyatlarına bakarken kalite de mutlaka göz önüne alınmalıdır. Pompalı su arıtma cihazları gibi su arıtma cihazı modellerin fiyatları yüksek olabilmektedir. Bu nedenle ihtiyaca yönelik kaliteli ürünler tercih edilmeli.