Tam adı Akrilonitril Bütadien Stiren olan ABS plastik, üretilen çeşitli plastiklerin hammaddesi olarak kullanılan bir polimerdir. En az iki monomerden oluşan kopolimer olarak da tanımlanabilir. İçeriğinde yaklaşık olarak %15 ila %35 arasında akrilonitril ve %30 oranına kadar bütadien bulunmaktadır. Maddenin büyük bir kısmını da %60 oranında stiren oluşturmaktadır fakat bu oranlar genel oranlardır üreticiye göre değişebilir.

ABS Plastik Özellikleri


ABS Plastik, endüstride yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. ABS plastiğin ham maddesi olan ABS polimer sert ve hafif bir madde olması ile öne çıkar. Bu özelliği sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Aynı zamanda kimyasal yapısından dolayı da oldukça dayanıklı bir maddedir.

ABS yapısında bulunan bütadien maddeye kauçuk özelliğini verir ve belli bir sıcaklığın altında ise maddenin çok daha esnek olmasını sağlar. Bütadien sayesinde madde, darbelere karşı dayanıklı hale gelir. Maddenin yapısının büyük bir kısmını oluşturan stiren ise maddenin parlak olmasını sağlar.

ABS endüstride fazlaca kullanıldığı için belli başlı ülkelerde üretilmektedir. Dünya genelinde ABS üreticiliğinde lider konumda olan ülke Tayvandır. 1 kilogram ABS üretmek için tam olarak 2 kilogram petrol gerekir. Ayrıca ABS üretimini gerçekleştirmek için de enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. ABS -25 ila 60 derece arasındaki sıcaklıklarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

ABS üretimi kolay bir malzemedir. Yüksek kuvvet darbelere karşı dirençlidir. ABS ham maddesi yüksek ve düşük sıcaklıklarda kullanılabilir.

Kimyasal yapısı sayesinde yüksek kimyasal direnç gösterebilmektedir. Bunlara ek olarak neme karşı dayanıklı olmasıyla da ABS, çok fazla tercih edilen bir madde olmuştur.

Su Arıtma Cihazlarında ABS Kullanımı Var Mıdır?


ABS ham maddesi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu sebeple ABS plastik endüstride çok önemli bir yere sahiptir. Endüstride kullanıldığı alanlara örnek vermek gerekirse otomotiv sanayinde, oyuncak sektöründe, plastik boru üretiminde, bilgisayar kasalarında ve dayanıklı olmasından dolayı koruyucu kaskların üretiminde ABS sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların yanında su arıtma cihazlarında da ABS malzeme ile karşılaşılabilir.

Su arıtma cihazlarında kasaların üretiminde ABS plastik kullanılmaktadır. Sağlamlığı ve neme karşı dayanıklı olmasından dolayı ABS plastik tercih edilmektedir.

Hidrotek Water su arıtma cihazlarında kullanılan kasaların üretiminde ABS plastik kullanılmıştır. Kaliteli bir plastik olan ABS, esnek olmasından dolayı kalıpların daha az hacimli üretilebilmesini sağlar. Kasa ise daha estetik bir görünüme kavuşur.


Su arıtma cihazı markaları, su arıtma cihazı modellerinde abs plastik kullanabilmektedir. Bu durum elbette farklı modeller arasında değişiklik gösterebilir. İçme suyunun kalitesini sağlıksız malzemelerin etkilediği bilinmekte. Dolayısı ile bu durum göz önüne alındığında bir cihaz alırken kullanıcının bu konuya da dikkat etmesi gerekiyor.

Arıtma sistemine dahil olan filtreler de suyun kalitesini etkiler. Filtreler de tezgah üstü kapalı kasa su arıtma cihazlarında ve pompalı su arıtma cihazı gibi farklı modeller arasında değişiklik gösterebilir. Kaliteli filtreler sayesinde su, temizlenir ve sağlığa uygun olan pH düzeyine gelir. Böylece arıtma cihazlarında aktif karbon ve membran sayesinde arıtılmış olan su, kullanıcıya sunulur.

Filtreler bir cihazın kaç aşamalı su arıtma cihazı olduğunu da belirlemektedir. Ürün alırken daha detaylı bir araştırma ile çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Tabi ki sahip oldukları parçalara ve malzemeye göre su arıtma cihazı fiyatları değişkendir.